Vďaka svojim výnimočným vlastnostiam bolo zlato jedným z prvých kovov, ktoré ľudia začali ťažiť a spracovávať. Je odolné voči vonkajším vplyvom, hrdzi, kyselinám, zásadám aj soliam. Na stupnici tvrdosti minerálov patrí k mäkkým kovom s hodnotou 2,5 (diamant obsadzuje najvyššiu priečku s hodnotou 10), preto sa veľmi dobre spracováva. Ťaží zo zlatých rúd. Na výrobu šperkov a klenotov ho využívali už starovekí ľudia a pokračuje to až dodnes. Hodnota zlata si drží stabilne svoju cenu a preto je výbornou komoditou na investovanie.
Na zisk jednej trojskej unce zlata (31,103 gramu) musí baník pracovať približne 38 hodín v zlatej bani. Popri tom sa spotrebuje viac ako 5300 litrov vody, množstvo rôznych chemikálií a toľko elektrickej energie, ktorá by stačila na chod bežnej domácnosti viac ako 10 dní.
Ako rozlišujeme zlato ?
Čisté zlato je veľmi mäkké a v šperkárstve by sa s takýmto zlatom nedalo pracovať. Preto aby sa zliatina stala tvrdšia a trvácnejšia pridávajú sa do zlata iné drahé kovy. Pridaním kovov ako platina, paládium, nikel alebo zinok či striebro vzniká biele zlato, ružové zlato vzniká pridaním medi a prímesou železa zlato získa modrastý odtieň. Čistotu zlata meriame v karátoch (k) Rýdze zlato má 24 karátov, čo je na stupnici 1000/1000. Ani to však nie je úplne čisté zlato, preto sa hovorí o 999/1000 zlate. Je to preto, že sa zlato v zemi nachádza vždy s malou prímesou iných prvkov. V šperkárstve sa najčastejšie používa 14-karátové zlato (585/1000) a menej často 18-karátové zlato (750/1000). Každý zlatý šperk, ktorého váha presiahne 0,5 gramu na kus a ktorý sa predáva na území Slovenska musí mať punc, ktorý určuje jeho rýdzosť.